ŹRÓDŁO: http://2.bp.blogspot.com/-RJNzOsNYDPM/UX3PnbqIesI/ AAAAAAAAAMY/m3kp4ca0_-U/s320/emocje.jpg |
Na co dzień nie analizujemy naszych reakcji. Posiadamy „system emocjonalny”, który działa nieco poza naszą kontrolą.
Składa się on z korowych i podkorowych procesów, które zachodzą w:
- pniu mózgu
- podwzgórzu
- układzie limbicznym
- hipokampie.
To one sprawiają, że mamy poczucie kontroli nad naszymi emocjami. Nico H. Frijda zajmuje się tematyką emocji, ekspresji emocjonalnych, reakcji psychologicznych i doświadczeń z tym związanych.
Na podstawie swoich badań sformułował osiem praw, którymi rządzą się nasze emocje. Poznajmy je:
- PRAWO ZNACZENIA SYTUACYJNEGO – nasze emocje są adekwatne do danej sytuacji i działają poza świadomą kontrolą.Na przykład: siedzisz ze swoją rodziną wieczorem przy kolacji rozmawiając i śmiejąc się wspólnie. Po kolacji idziesz do swojego pokoju i postanawiasz obejrzeć smutny dramat o losach nieszczęśliwej sieroty. Sceny z filmu, które cię smucą, sprawiają, że płaczesz.
- PRAWO ZAANGAŻOWANIA – w zależności od zdarzeń, których cel jest dla nas istotny, emocje są ich zwierciadłem.Na przykład: dostajesz awans i jesteś tak szczęśliwy/a i podekscytowany/a, że przed powrotem do domu, kupujesz drobne prezenty dla swojej rodziny, a do puszki dla potrzebujących wrzucasz pieniądze.
- PRAWO BLISKOŚCI – to, w jaki sposób pewne zdarzenia są nam bliskie jest adekwatne do intensywności naszych emocji.Na przykład: słyszysz w radiu, że w Afryce umarło dzisiaj z głodu 20 tys. dzieci, jednak nie robi to na Tobie takiego wrażenia jak wiadomość o śmierci bliskiej Ci osoby.
- PRAWO ZMIANY – emocje nie powstają w odniesieniu do danych warunków, ale wskutek oczekiwanych zmian w tych warunkach.Na przykład: obdarowujesz bliskich prezentami, ponieważ spodziewasz się, że odniesiesz sukces w jakiejś sprawie.
- PRAWO HEDONISTYCZNEJ ASYMETRII – zadowolenie utrzymuje się, na tyle, na ile poziom satysfakcji jest zmienny. Jeśli poziom ten jest stały, zadowolenie zanika.Na przykład: zdarzenie, które przez kilka dni Cię radowało, stopniowo oswajasz. Tymczasem ciągły niepokój towarzyszący temu przedsięwzięciu, może być dla nas obcy i nieznany.
- PRAWO ZACHOWANIA EMOCJONALNEGO MOMENTU – niektóre wydarzenia pobudzają w nas emocje na długi czas. Jednak są sytuacje, które mogą je wygasić, szczególnie, jeśli towarzyszą temu negatywne odczucia i zdarzenia te są powtarzane. W efekcie przyzwyczajamy się i następuje „zagojenie rany”.Na przykład: okazuje się, że tam, gdzie pracujesz, zatrudniona zostaje twoja dawna miłość. Czujesz te same emocje, co kiedyś. Ale dystans i kontakty wyłącznie na polu służbowym mogą osłabić stare uczucie.
- PRAWO ZAMKNIĘCIA SIĘ W SOBIE – poddajemy się emocjom nie zważając na złożoność bodźca, który je wywołał i patrzymy wyłącznie na swój cel. Racjonalne myślenie przegrywa
z uniesieniem (absolutyzm emocji) i emocje sterują naszym zachowaniem (pierwszeństwo sterowania).Na przykład: Twój pracownik oznajmia, że z przyczyn niezależnych od siebie nie przygotuje projektu na czas. Wściekasz się na niego i podważasz jego fachowość. Lecz warto byłoby odnieść się do całej sytuacji, a nie tylko do jednego jej aspektu – opóźnienia w realizacji projektu. - PRAWO ZWAŻANIA NA KONSEKWENCJE – impuls, który wywołał emocje, powoduje pojawienie się impulsu wtórnego, modyfikując poprzedni, zgodnie z założonym skutkiem. Jest to tendencja do zmniejszania negatywnych emocji, a tym samym zwiększania emocjonalnego zysku z zaistniałej sytuacji.Na przykład: podczas rozmowy z nowymi pracownikami dokładnie analizujemy swoje odpowiedzi. Trzymamy emocje na wodzy nawet wtedy, kiedy coś wyprowadzi nas równowagi.
ŹRÓDŁO: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXCKGvGh-jUmE3dACxwPNVNC5WV_joH4SWtScSO7gIoFQ6K-ehd0IZYIpMqMEIxvv0RnVZL0m8PzKav5i_N436ceBmH_NkKA38y7BqwUiWhMlcIfXFPhNDt2bqRMzWATPX8msYMvXiJzk/s400/i-pilch-karty-gra-twarzy-rozne-emocje.jpg
Informacje zawarte w poście pochodzą z tekstu "Osiem praw emocji" Magdaleny Ewy Ruszel.
❤
OdpowiedzUsuń❤
OdpowiedzUsuńEmocje są niezwykle skomplikowanym tematem. Nawet dziś nie możemy powiedzieć, że nauka poznała duszę człowieka. Może psycholog byłby w stanie nam pomóc? https://www.pracowniaemocji.com.pl/post/pierwsza-wizyta-u-psychologa
OdpowiedzUsuń